Choose a country or region to display content specific to your geographic position

Continue

Campionatul Mondial de Motocross - Valkenswaard - Olanda

18.04.2012

Desalle pe cea de-a doua treapta a podiumului step

Aproape 25.000 de spectatori au participat la runda inaugurală a Campionatului Mondial de Motocross la circuitul olandez de la Valkenswaard, pe 8 şi 9 aprilie. În MX1, Motul a susţinut echipa Suzuky Factory Rockstar Energy, care a participat cu două RMZ-450s prin Clément Desalle şi Tanel Leok. Belgianul în vârstă de 22 de ani a dat dovadă de constanţă, terminând pe locul 2 în cele două curse, după Antonio Cairoli,  actualul deţinător al titlului mondial. În cea de-a doua cursă, competiţia cu Steven Frossard a fost deosebit de strânsă, dar Desalle a reuşit să se menţină pe poziţie: „Sunt încântat pentru că mă simt bine şi am condus la viteza mea, într-un ritm bun,” a conchis acesta.

Coechipierul său, Tanel Leok, cunoscut şi ca „Estonian express”, încă suferea de efectele accidentării la picior, dar a avut totuşi o performanţă bună, ieşind pe locul 9 şi locul 11, lucru care i-a permis să acumuleze primele puncte în campionat. „Nu sunt mulţumit de rezultate, a recunoscut acesta. Încă am probleme fizice, aşadar ştiu ce trebuie făcut înainte de următorul eveniment.”

În MX2, Nikolaj Larsen a câştigat primele puncte pentru echipa Standing Construct Suzuki, susţinută de Motul. Pe motocicleta sa Suzuki RMZ-250, a terminat prima cursă pe locul 12. Pentru coechipierul său, Jens Getteman, în vârstă de 18 ani, a fost prima participare la Grand Prix, dar şi-a asigurat totuşi locul 22 în prima cursă. Următorul eveniment are loc pe 22 aprilie în Sevlievo, Bulgaria.