Choose a country or region to display content specific to your geographic position

Continue

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ MOTUL ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ ΤΟΥ ΡΑΛΙ ΝΤΑΚΑΡ 2014

19.01.2014

Το φετινό Ράλι Ντακάρ ήταν ένα από τα δυσκολότερα της ιστορίας, με 204 οχήματα να φθάνουν στο τερματισμό, μόλις το 47% του αριθμού των συμμετεχόντων. Διασχίζοντας συνολικά 9000 χιλιόμετρα σε δύο εβδομάδες, το Ράλι Ντακάρ διατηρεί τη φήμη του ως το πιο δύσκολo ράλι εκτός δρόμου. Η πρώτη εβδομάδα ήταν ιδιαίτερα εξουθενωτική. Εκτός από τα εμπόδια της διαδρομής οι συμμετέχοντες έπρεπε να αντέξουν μια απροσδόκητη άνοδος της θερμοκρασίας, έως 49 ° C, που προκάλεσε αφυδάτωση στα πληρώματα των ομάδων καθώς και φωτιές στα οχήματα.

Οι ομάδες της Motul έδειξαν θάρρος και επιμονή. Στην κατηγορία μοτοσικλετών, o Joan Barreda (ομάδα HRC) αποδείχθηκε άξιος αντίπαλος, κερδίζοντας συνολικά 5 Ειδικές Διαδρομές! Δυστυχώς, έχασε χρόνο λόγω πτώσης στην προτελευταία ημέρα και έχασε τη δεύτερη θέση που του άξιζε, επιτρέποντας έτσι στον Helder Rodriguez να φέρει το καλύτερο αποτέλεσμα της ομάδας, την πέμπτη θέση. Η Laia Sanz, μία από τις δύο γυναίκες που έλαβαν μέρος στις μοτοσυκλέτες, κατάφερε να πάρει την εντυπωσιακή 16η θέση. «Για να είμαι ειλικρινής», δήλωσε ο Katsumi Yamazaki, διευθυντής της ομάδας, «η τύχη δεν ήταν πολύ γενναιόδωρη μαζί μας. Αλλά οι αναβάτες, καθώς και η ομάδα μας, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Για μένα, η προετοιμασία του Dakar 2015 αρχίζει ήδη από σήμερα!

Στην κατηγορία του αυτοκινήτου, η MD Rally αντιμετώπισε επίσης απρόσμενα συμβάντα όπως την εγκατάλειψη του Pascal Thomasse μετά από σύγκρουση με άλλο αγωνιζόμενο. Έτσι, κατά την άφιξη, οι Pierre Lachaume και JP Polato έφεραν το καλύτερο αποτέλεσμα της ομάδας, τερματίζοντας στην 26η θέση και, κυρίως, την 2η θέση στην κατηγορία βενζινοκίνητων δίτροχων.  Στην Toyota Auto Body, οι δύο ομάδες διακρίθηκαν για την επιμονή και σταθερότητά τους, η οποία τους επέτρεψε να κατακτήσουν την 1η  και 2η θέση στην κατηγορία Τ2 (αυτοκίνητα παραγωγής, Diesel, cross-country).

Τέλος, στην κατηγορία των αυτοκινήτων, δύο Xtrem Plus Polaris ATV, με μικρό κινητήρα 900cc, τερμάτισαν στην 40η και 41η θέση. O Willy Alcatraz κατέκτησε τη νίκη στην κατηγορία του μονοθέσίου του, για τρίτη συνεχή φορά! "Είμαι ιδιαίτερα συγκινημένος γιατί ήταν ένα πολύ σκληρό Ντακάρ!" σχολίασε κατά την άφιξη.

Στην κατηγορία Quad, o Sergio Lafuente (Rally Team Ουρουγουάης) οδήγησε έξοχα μέχρι την ενδέκατη ειδική, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση, πριν αναγκαστεί να εγκαταλείψει. Τέλος, η ομάδα MAZ κατατάχθηκε ενδέκατη στην κατηγορία των φορτηγών.

Πρέπει πραγματικά να συγχαρούμε όλες της ομάδες της Motul που έλαβαν μέρος σε αυτήν την διοργάνωση, η δυσκολία της οποίας τονίζει ιδιαίτερα την ποιότητα της απόδοσής τους.